Panele słoneczne – czy to się opłaca?

Chociaż jeszcze kilka lat temu zdarzały się osoby, które próbowały negować opłacalność inwestowania w systemy fotowoltaiczne, wciąż rosnące ceny prądu i gazu wytrąciły im argumenty z rąk. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę popularność paneli, ich coraz większą dostępność i coraz niższe ceny, okazuje się, że już w niewielkiej liczbie przypadków inwestycja się nie opłaca.

Co wpływa na opłacalność inwestycji?

Jakie są podstawowe kryteria, jakimi powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji o montażu paneli? Oczywiście nasze zużycie energii. Pomijając ogrzewanie, w dobie wciąż unowocześnianego AGD i RTV, komputeryzacji i gadżetów elektronicznych rzadko już spotyka się dom, w którym wydatki na energię są niespotykanie niskie. Jeśli jednak dotyczy to Twojego domu, lepiej z paneli zrezygnować, gdyż będą produkowały niepotrzebne nadwyżki energii. Panele nie sprawdzą się też na zacienionych dachach. Nie oznacza to oczywiście, że paneli nie można zamontować w tym przypadku na ziemi, w miejscu, gdzie dociera do nich dużo słońca. Aby inwestycja była opłacalna, ważny jest też oczywiście jej koszt. Nie warto jednak korzystać z najtańszych, niepopularnych rozwiązań, lub zlecać montaż niedoświadczonej ekipie. Tylko wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne zamontowane przez ekipę specjalistów będą działały efektywnie i to przez długie lata. Aby inwestycja opłacała się, warto też dobrze oszacować potrzeby domu i wybrać panele o odpowiedniej mocy i sprawności.

Polska pogoda a fotowoltaika

Często powtarzanym mitem o panelach słonecznych jest to, że w Polsce nie są one opłacalne, z powodu krótkiego lata. To jednak nieprawda. Pamiętajmy, że jesienią, wiosną i zimą również mamy wiele słonecznych dni, a panele w tym czasie pracują i na siebie zarabiają. Rozwiązanie to jest bardzo popularne również w Niemczech czy Czechach, gdzie panują podobne warunki. Pamiętajmy, że na montaż paneli można uzyskać dotację, ulgi podatkowe czy nisko oprocentowany kredyt – to sprawia, że wizja taniej energii jest jeszcze bardziej kusząca.

Comments are closed.