Mity dotyczące paneli słonecznych

Świadomość społeczna dotycząca odnawialnych źródeł energii jest coraz większa. Jednakże wiele osób kieruje się nieprawdziwymi informacjami, które dotyczą paneli słonecznych. Nie mając wiedzy ten temat, wciąż powtarzają zasłyszane mity. Zamiast paść ofiarą treści krążących w społeczeństwie, lepiej obalić plotki na ten temat. Przedstawiamy cztery najpopularniejsze mity.

1. Panele słoneczne pełnią swoje zadanie wyłącznie podczas słonecznych dni

Czynnikiem, który pozwala działać panelom słonecznym, jest promieniowanie ultrafioletowe. Wskazany czynnik przedziera się do ziemi nawet wówczas, gdy mamy pochmurny czas. W takiej sytuacji nie osiągniemy maksymalnych możliwości i sprawności, jednakże obserwując wykresy sprawności wykonanych przez nas instalacji za pomocą monitoringu on-line, wiemy, że panele generują energię elektryczną również zimą. Zasadnicze znaczenie ma tutaj odpowiedni dobór mocy instalacji względem faktycznego zużycia w gospodarstwie domowym.

2. Panele słoneczne to rozwiązanie, które wymaga pielęgnacji i konserwacji

Panele słoneczne nie powinny być poddawane zbyt mocnym lub inwazyjnym zabiegom pielęgnacyjnym. Wystarczy raz w roku spłukać ogniwa wodą, koniecznie bez użycia jakichkolwiek detergentów czy szorstkich szczotek. Nie chcemy uszkodzić szkła, które chroni ogniwa krzemowe. Odpowiedni montaż ogniw fotowoltaicznych zapewnia ich samoczyszczenie dzięki opadom deszczu oraz ich nachyleniu.

3. Panele słoneczne często są zawodne i powodują pożary

Przy zakupie instalacji fotowoltaicznej warto kierować się rozpoznawalnością marki producentów paneli czy falowników. Już od kilkunastu lat współpracujemy z firmami takimi jak: Luxor Solar, Sharp, LG, a także z najbardziej znanymi producentami inwerterów, czyli firmą Fronius, SMA czy Huawei. Jeśli montaż instalacji fotowoltaicznej został wykonany zgodnie z polskimi normami (przy użyciu odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych, uziemieniu ram modułów, zamontowaniu konstrukcji montażowej zgodnie z instrukcją producenta) nie mamy się czego obawiać. Nad ewentualnymi usterkami czuwa monitoring on-line, który zaalarmuje Państwa, a także nas – Wykonawców instalacji o potencjalnym problemie, który niezwłocznie zbadamy.

4. Panele słoneczne nie są różnorodne 

Nie jest to prawdziwa informacja, gdyż producentów określonej technologii jest bardzo dużo. Pochodzą one z Chin, Japonii i Niemiec. Wyglądają one zupełnie inaczej i mają różną cenę.

5.  Koszty instalacji są dla mnie za wysokie.

Zwrot odpowiednio zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej występuje po 4-6 latach. Czas pracy instalacji to ok. 25 lat. Wniosek: produkujesz swój prąd, jesteś EKO i oszczędzisz dziesiątki tysięcy złotych podczas pracy instalacji.

Wiele Banków oferuje niskooprocentowane kredyty na instalacje fotowoltaiczne – warto się zainteresować.

 

 

Comments are closed.