System PV 3,12kWp z magazynem energii

  • DSC_2502
  • DSC_2500
  • DSC_2504
  • DSC_2510_2

W lipcu 2015 na terenie Gdańska wykonaliśmy system On-grid z magazynem energii w postaci akumulatorów żelowych. Dom posiada dach dwuspadowy wschód-zachód dlatego też instalacja została podzielona na dwie części – 3,12kWp na wschodniej połaci oraz 2,08kWp na zachodniej (rozbudowa w przyszłości).  System w chwili obecnej składa się z paneli marki BenQ 260Wp poly przyłączonych do sieci budynku za pomocą inwertera SMA SB 4000TL-21. Inwerter posiada dwa MPP-trackery co pozwoli podłączyć dwa łańcuchy paneli (jeden ze strony wschodniej, drugi z zachodniej). Sercem magazynu energii jest inwerter wyspowy holenderskiej marki VictronEnergy model MultiPlus 5000VA 48/230V o mocy chwilowej do 10kW i ciągłej do 4,5kW. Odpowiednio duża moc inwertera wyspowego daje możliwość zasilenia praktycznie całego domu z prezentowanego systemu PV (z pominięciem jedynie odbiorników 3-fazowych). Do MultiPlusa podłączone zostały cztery akumulatory żelowe marki Toyama o pojemności 200Ah/każdy akumulator. Łącznie daje to możliwość zmagazynowania ok. 10kWh energii. System wyposażony został dodatkowo w system zbierania i prezentacji danych za pośrednictwem kolorowego wyświetlacza Color Control GX i strony producenta: vrm.victronenergy.com. W celach estetycznych wybrano panele z czarną ramą montażową oraz klemy montażowe również w kolorze czarnym. Taka kolorystyka lepiej komponuje się z ciemnym poszyciem dachu.

Prezentowany system działa w sposób inteligenty, w ciągu dnia produkowana energia z paneli PV poprzez inwerter SMA SB trafia do sieci budynku i w pierwszej kolejności zasila działające odbiorniki energii. Nadprodukcja energii trafia do inwertera wyspowego (MultiPlusa), który ładuje akumulatory na godziny popołudniowe i wieczorne. Jeżeli energii z paneli zaczyna brakować (wzrost konsumpcji/wieczór) inwerter wyspowy odpowiednią ilość energii dostarcza z akumulatorów. Jeżeli nastąpi rozładowanie akumulatorów, energia pobierana będzie z sieci miejskiej. Jeżeli jednak akumulatory w ciągu dnia zostaną naładowane do 100%, a w dalszym ciągu występować będzie nadprodukcja energii z paneli PV, trafi ona do miejskiej sieci elektroenergetycznej poprzez licznik dwukierunkowy.  Nasza firma dokonuje odpowiedniego zgłoszenia w ZE w imieniu Klienta po zakończonej instalacji, a ZE wymienia licznik na własny koszt. W prezentowanym układzie warto wspomnieć o funkcji Power Assist, która w przypadku nagłego wzrostu obciążenia ze strony odbiorników elektrycznych nie spowoduje wyłączenia inwertera wyspowego, lecz brakująca moc (pow. 4,5kW) zostanie dobrana z sieci miejskiej. Natomiast w sytuacji awarii sieci miejskiej, prezentowany system staje się niezależną energetycznie wyspą. Warto również wspomnieć o możliwości zastosowania akumulatorów w prezentowanym przykładzie w technologi LiFePO4 o realnej żywotności ok. 15-20 lat (dotowanych w programie Prosument).

System zbierania i wizualizacji danych daje szerokie możliwości wizualizacji danych, z którymi można się zapoznać na stronie poniżej lub w filmie reklamowym producenta:

https://vrm.victronenergy.com

Comments are closed.